Left Hand Valley Courier - All Local, All The Time

By Jocelyn Rowley
Sports@lhvc.com 

Track & Field: Niwot girls take 2 team titles

 

March 29, 2017

ˇ¯ˇˇº1Z°ˇÕ@Cm=$7u7Æ

Photo by Ed Navarro Niwot’s Alexis Carroll runs the hurdles. The girls’ team took two team wins last week.

The Niwot girls track and field team continued to dominate the local competition, picking up wins at the St. Vrain Re-1J District meet on March 23 and at the Broomfield Shootout on March 25. The boys also fared well at the District meet, finishing second out of nine teams, and placed 23rd at the Broomfield meet, in a 33-team field that included several Class 5A schools.

It was another impressive week for junior Mary Gillett and her senior teammate Alexis Carroll. At the St. Vrain meet, held this year at Mead High School, Gillett set a district record in the 100 meter dash with a time of 12.75 seconds. She also took first place in the 200m (25.58) and 400m (59.06) sprints. She had the top long jump distance of the day (18’7”), but prevailing wind conditions kept that result from being official for a state qualification.

At the Broomfield Shootout, Gillett placed sixth in the 100m (12.58) in a field that included five of last year’s top 10 finishers at the 5A state championships. She captured the top spot in the 300 hurdles (45.81), was second in the 200m (25.29), and third in the long jump (16’11”).

Carroll, meanwhile, recorded her first sub-15-second race in the 100 hurdles at the Broomfield meet, finishing in 14.79, and capturing the top spot by a comfortable margin. Two days earlier, her winning 100 hurdles time of 15.15 at the District meet was more than two seconds faster than her closest competitor’s.

Carroll also notched second in the 300 hurdles (48.58) at the St. Vrain meet, and third in the pole vault (9’0”), while her 17’ 8.25” long jump was good for first at the Broomfield meet.

Senior Jenna McCaffrey also continued to notch impressive times in the distance events. At St. Vrain, she finished first in the 1600m (5:31.04) and third in the 800m (2:32.70). She was 13th in the 3200m at Broomfield (11:42.25).

Elsewhere in the Gillett family, freshman Elise Gillett was fifth in the 100 hurdles (18.99) and fourth in the 300 hurdles (53.16) at the District meet. At the Shootout, she was 33rd in the 200m (29.36), and 17th in the 400m (1:06.39), but shaved more than a second off of her 100 hurdles time to finish 12th (17.88). Senior Claire Gillett, meanwhile, was fourth in the 400m (1:03.46), and 26th in the 200m (28.81) at Broomfield, and second in the 800m (2:30.73) at St. Vrain.

Sophomore Erika Timbang, making her first appearance since the Pueblo Invitational on March 9, placed third in the 400m (1:03.17) and 35th in the 100m at Broomfield. Finally, senior Rachel Oliver was very competitive in the District event, taking second in the discus (92’-10”) and third in shotput (31’-4.5”). At Broomfield, she placed seventh in the discus (104’-3”) and 11th in shotput (30’-6”) at Broomfield.

On the boys side, Niwot turned some heads at this year’s St. Vrain meet, finishing second to Longmont with 124.42 points. Junior Alex Herman, in his first meet for the Cougars this season, topped the boys field in the 100m, finishing with a time of 11.96 seconds. He was also fourth in the 200m (23.97). Sophomore Jeremy Hollingsworth was just behind Herman in the sprints, finishing fourth in the 100m (12.04) and fifth in the 200m (24.00).

Senior Alex Oelsner had the day’s longest shotput throw (47’-1”), and was ninth in discus (110’-8”). Sophomore Isaiah Shurtleff finished fifth overall in the discus throw (129’-1.5”), while junior Max Towlen was seventh (123’-0”).

Niwot runners Kamran Elahi (2:07.12) and Benjamin Bi (2:09.89) took second and third place respectively in the 800m run, while freshman Cruz Culpepper was third the 1600m (4:49.17). Junior Ethan Steiner finished fourth in the 3200m (10:55.77) and fifth in the 1600m (4:58.48). Sophomore Nolan Jordan, meanwhile, was third in the 300 hurdles (43.77) sixth in the 110 hurdles (18.63).

Facing a much more competitive field at the Broomfield Shootout, the boys were not as successful as the girls overall, but there were some notable individual performances.

Oelsner took fourth overall in shotput (48’-0.5”), while junior Oskar Wells finished seventh overall in the 800m (2:01.40). Hollingsworth placed 13th in the 200m (23.95), while Herman was 17th (24.25). Herman was also 16th in the 400m (54.41). Culpepper took 16th in the 1600m (4:44.35), but beat his St. Vrain time by nearly five seconds.

The Cougars will be back on the track on April 1 for the Lyons Invite, followed by the Prairie Hawk Twilight meet at Prairie View High School on April 4.

St. Vrain RE-1J Meet, Mead HS, March 23

BOYS (Niwot Results)

Team Scores — 1. Longmont 171.35, 2. Niwot 124.42, 3. Mead 109.35, 4. Skyline 79, 5. Lyons 76, 6. Erie 75.42, 7. Silver Creek 33.42, 8. Frederick 18, 9. Twin Peaks Charter 6

100m — 1. Alex Herman, 11.96; 4. Jeremy Hollingsworth, 12.04; 7. Dylan Campbell, 12.36; 32. Alex Oelsner, 13.43.

200m — 4. Alex Herman, 23.97; 5. Jeremy Hollingsworth, 24.00; 6. Emrick Wells, 24.52; 28. Max Towlen, 27.01.

400m — 25. Andre Worrell, 1:02.77; 26. Austin Rathburn, 1:02.82; 33. Nandulal Morrissey, 1:14.87

800m — 2. Kamran Elahi, 2:07.12; 3. Benjamin Bi, 2:09.89; 8. Ben Klingbeil, 2:20.20; 10. Jack Volf, 2:22.51.

1,600m — 3. Cruz Culpepper, 4:49.17; 5. Ethan Steiner, 4:58.48; 9. Peter LeCavalier, 5:07.33; 12. Jack Volf, 5:11.53.

3,200m — 4. Ethan Steiner, 10:55.77; 8. Jack Volf, 11:08.66; 9. Peter LeCavalier, 11:20.14; 11. Kamran Elahi, 11:33.22.

110 hurdles — 6. Nolan Johan, 18.63; 8. Jason Fetters, 19.42; 10. Nicholas Grant, 20.63; 11. Cory Rathburn, 20.98;

300 hurdles — 3. Nolan Johan, 43.77; 7. Nicholas Grant, 45.74; 8. Jason Fetters, 46.30; 9. Jensen Douillard, 46.42.

4x100— 3. Niwot, 45.86.

4x200 — 1. Niwot A, 1:35.73.

4x400 — 4. Niwot A, 3:41.20.

4x800 — 2. Niwot A, 8:48.72.

High Jump — 7. Austin Rathburn, 5-2.

Long jump — 26. Rayan Elahi, 14-5.5; 27. Kyle Reeves, 14-3.5; 20. Jason Fetters, 32-4.5.

Triple jump — 21. Cory Rathburn, 31-3.5; 24. Rayan Elahi, 29-3.5.

Discus — 5. Isaiah Shurtleff, 129-1.5; 7. Max Towlen, 123-0; 9. Alexander Oelsner, 110-8.

Shot put — 1. Alexander Oelsner, 47-1; 20. Max Towlen, 32-5.5; 27. Isaiah Shurtleff, 29-5; 28. Lopez Jose, 28-8.5.

GIRLS (Niwot Results)

Team Scores — 1. Niwot 190, 2. Longmont 124.60, 3. Mead 105, 4. Erie 88, 5. Lyons 81.60, 6. Silver Creek 43, 7. Frederick 39, 8. Skyline 15.80

100m — 1. Mary Gillett, 12.75; 4. Princess Sagala, 14.05; 6. Haley Noterman, 14.25; 11. Julea Trank, 14.51.

200m — 1. Mary Gillett, 25.58; 9. Kayla Nowlin, 29.53; 10. Princess Sagala, 29.56; 15. Maggie Smith, 29.95.

400m — 1. Mary Gillett, 59.06; 5. Maggie Smith, 1:06.74; 7. Kayla Nowlin, 1:07.38; 8. Kelia Portis, 1:07.50.

800m — 2. Claire Gillett, 2:30.73; 3. Jenna McCaffrey, 2:32.70; 8. Samrawit Dishon, 2:43.76; 19. Rosemary Morrissey, 3:29.04.

1,600m — 1. Jenna McCaffrey, 5:31.04; 11. Jeri Wilcox, 6:14.57; 13. Courtney Smoljan, 6:24.42; 20. Mary McLean 6:53.43.

3,200m — 4. Jeri Wilcox, 13:04.54; 5. Mallory Finley, 13:39.34; 6. Courtney Smoljan, 13:42.23.

100 hurdles — 1. Alexis Carroll, 15.15; 5. Elise Gillett, 18.99; 11. Erin Carroll, 20.12; 15. Torshauna Chew, 21.20.

300 hurdles —2. Alexis Carroll, 48.58; 4. Elise Gillett, 53.16; 11. Siena MacTavish, 59.34; 14. Erin Carroll, 1:02.11.

4x100 relay — 2. Niwot A, 53.62; 4. Niwot B, 56.67.

4x200 relay — 4. Niwot A, 1:53.01; 6. Niwot B, 1:59.07.

4x400 relay — 5. Niwot A, 4:24.64, 9. Niwot B, 4:58.78.

4x800 relay — 3. Niwot A, 11:58.58, 5. Niwot B, 13:43.55.

800 Sprint medley — 1. Niwot A, 2:00.65, Niwot B, 2:28.86.

Triple jump — 6. Haley Noterman, 30-1; 17. Julie Bottke, 25-5.75.

Pole Vault — 7. Alexis Carroll, 9-0, 7. Carolyn Qiu, 6-6; 9. Erin Carroll, 6-0.

Discus — 2. Rachel Oliver, 92-10; 16. Sophie Storz, 69-7.

Shot put — 3. Rachel Oliver, 31-4.5; 18. Sophie Storz, 22-9.

Broomfield Shootout Broomfield HS, March 25

BOYS (Niwot Results)

Team Scores — 1. Cherokee Trail 92; 2. Monarch 70; 3. Denver South 64; 4. Denver East 57; 5. ThunderRidge 33; 6. Glenwood Springs 31; 7. Mullen 30; 8. Rampart 29.75; 9. Legacy 27; 10. Palmer Ridge 25; 11. Loveland 23.5; 12. Silver Creek 22; 12. Broomfield 22; 14. Roosevelt 21; 15. Ponderosa 19; 16. Rock Canyon 16; 17. Chaparral 14; 18. Thompson Valley 12; 19. Mountain Range 11; 20. Fairview 10; 21. Poudre 9.75; 22. Grandview 8.5; 23. Green Valley Ranch 8; 23. Niwot 8; 25. Battle Mountain 7; 26. Northglenn 6; 26. Boulder 6; 26. Air Academy 6; 29. Eagle Valley 5; 30. Evergreen 4; 31. Dakota Ridge 2; 32. Centaurus 1.75; 33. George Washington 0.75

100m — 25. Alex Herman, 11.87; 42. Jeremy Hollingsworth, 12.02; 74. Alex Oelsner, 12.69.

200m — 13. Jeremy Hollingsworth, 23.93; 17. Alex Herman, 24.25; 58. Alex Oelsner, 26.01.

400m — 16. Alex Herman, 54.41; 27. Jeremy Hollingsworth, 55.96; 65. Kyle Reeves, 1:00.51.

800m — 7. Oskar Wells, 2:01.40; 21. Kamran Elahi, 2:07.46.

1,600m — 16. Cruz Culpepper, 4:44.35; 48. Ben Klingbeil, 5:03.72;

3,200m — 30. Benjamin Bi, 10:36.94; 42. Peter LeCavalier, 10:58.10

110 hurdles — 34. Nolan Johan, 18.35; 55. Daniel Thomas, 20.97.

300 hurdles — 16. Nolan Johan, 43.17; 59. Daniel Thomas, 51.06.

4x400 — 8. Niwot A, 3:38.78.

Long jump — 50. Daniel Thomas, 16-11; 27. Kyle Reeves, 15-11.5.

Triple jump — 16. Daniel Thomas, 37-3.5; 46. Rayan Elahi, 30-10.2.

Discus — 22. Isaiah Shurtleff, 117-2; 25. Max Towlen, 116-2; 31. Alexander Oelsner, 112-3.

Shot put — 4. Alexander Oelsner, 48-0.5; 42. Max Towlen, 34-2; 49. Isaiah Shurtleff, 32-2.

GIRLS (Niwot Results)

Team Scores — 1. Niwot 75.5; 2. Loveland 62.5; 3. Monarch 52; 4. Roosevelt 48; 5. Denver East 47; 6. Eagle Valley 39; 7. Broomfield 36; 8. Legacy 35; 9. Thunder Ridge 34; 10. Rampart 33; 11. Fairview 30; 12. Cherokee Trail 26; 13. Grandview 22; 13. Mountain Range 22; 15. Battle Mountain 21; 16. Evergreen 18; 16. Poudre 18; 18. Silver Creek 17; 19. Chaparral 15.5; 20. Holy Family 14; 20. Thompson Valley 14; 22. Frontier Academy 13; 23. Rock Canyon 11; 24. Air Academy 10; 25. Glenwood Springs 7; 26. George Washington 6; 26. Thornton 6; 28. Dakota Ridge 3; 29. Boulder 2; 30. Ponderosa 1; 30. Palmer Ridge 1; 30. Centaurus 1; 33. Shining Mountain Waldorf School 0.5

100m — 6. Mary Gillett, 12.58; 22. Alexis Carroll, 13.5; 35. Erika Timbang, 13.78.

200m — 2. Mary Gillett, 25.29; 26. Claire Gillett, 28.81; 33. Elise Gillett, 29.36.

400m — 3. Erika Timbang, 1:03.17; 4. Claire Gillett, 1:03.46; 17. Elise Gillett, 1:06.39.

800m — 14. Maggie Smith, 2:31.96; 8. Samrawit Dishon, 2:41.34.

1,600m — 52. Samrawit Dishon, 6:14.49; 55. Courtney Smoljan, 6:16.46; 61. Mary McLean 6:40.93.

3,200m — 13. Jenna McCaffrey, 11.42.25; 45. Courtney Smoljan, 13.34.77.

100 hurdles — 1. Alexis Carroll, 14.79; 12. Elise Gillett, 17.88; 39. Erin Carroll, 20.08.

300 hurdles — 1. Mary Gillett, 45.81; 21. Erin Carroll, 55.72; 40. Julie Bottke, 1:04.79.

4x100 relay — 2. Niwot A, 53.50.

4x200 relay — 4. Niwot A, 1:54.38.

4x400 relay — 5. Niwot A, 4:18.61.

800 Sprint medley — 5. Niwot A, 2:00.34.

High Jump — 26. Erin Carroll, 4-4

Triple jump — 26. Haley Noterman, 29-1.75.

Pole Vault — 8. Alexis Carroll, 8-6; 14. Erin Carroll, 7-8.

Long Jump — 1. Alexis Carroll, 17-8.25; 3. Mary Gillett, 16-11; 43. Haley Noterman, 12-9.5

Discus — 10. Rachel Oliver, 99-2; 38. Sophie Storz, 70-5.

Shot put — 11. Rachel Oliver, 30-0; 52. Sophie Storz, 20-2.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019

Rendered 11/09/2019 03:14